Most recent videos

Loading...

Tuesday, February 2, 2010

بی خبری از وضعیت مهرانه آتشی و همسرش

پس از گذشت بیست روز از بازداشت مهرانه آتشی، عکاس شناخته شده ی بین المللی به همراه همسرش مجید غفاری، هنوز اطلاع دقیقی از چگونگی وضعیت آن ها در زندان در دست نیست.


خبرگزاری هرانا - حقوق زندانیان: هیچ اطلاع دقیقی از وضعیت مهرانه آتشی و همسرش در دست نیست.

در حالیکه مسئولین در باره اتهامات وارده علیه این زوج بازداشت شده، هیچگونه اطلاعاتی منتشر نمی کنند، چنین بنظر می رسد که آنها در سلول انفرادی ۲۰۹ اوین در بازداشت بسر می برند. آتشی و همسرش به وکیل دسترسی ندارند و تاکنون هیچ ملاقاتی با خانواده خود هم نداشتند و فقط یکبار با یک تلفن بسیار کوتاه، بازداشت خود را اعلام کردند.

ارون روزد؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد شیوه در بازداشت نگه داشتن این زوج هنری گفت :” متاسفانه دستگیری و در بازداشت نگه داشتن مهرانه آتشی و همسرش نمونه ای از صدها بازداشت از این دست است که می شود آن را شگرد ترور دولتی نامید، چرا که شهروندان ایرانی توسط مقامات ربوده می شوند و بدون هیچ توضیحی یا اطلاعاتی، در بازداشت نگه داشته می شوند.”

مهرانه آتشی، ؛ ۳۰ سال دارد و هنرمند عکاس صاحب نامی است که آثار او در نمایشگاه های معتبر در جهان به نمایش در آمده و مورد تحسین قرار گرفته است. مهرانه برای روزنامه ها و مجلات متعدد و برنامه های تلویزیونی کار کرده است، اما در سال های اخیر از کار حرفه ای دست کشیده بود و تمام وقت خود را به عکاسی هنری اختصاص داده بود.

گزارش ها حاکی از وجود یک حکم عمومی جلب سفید و دائمی ای است که ماموران امنیتی در شرایط فقدان سندی مبنی بر ارتکاب جرم و بررسی پرونده های خاص توسط مقامات مستقل قضایی، برای بازداشت گسترده شهروندان ازآن استفاده می کنند.

ارون رودز تاکید کرد که ” مهرانه آتشی و همه کسانی که خودسرانه دستگیر شده و در بازداشت بسر می برند از حق اولیه آزادی خود محروم شده اند که این حق در ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی تضمین شده است و ایران از امضاء کنندگان این میثاق است.”
مهرانه آتشی؛ عکاس شناخته شده بین المللی همراه با همسرش؛ مجید غفاری در روز ۲۲ دی ماه در منزل خود در تهران دستگیر شدند.

No comments:

Post a Comment